[Hlavní strana] [Krajský úřad] [Kalendář akcí] [Kontakt] [Pro registrované]


Návrat na hlavní stranu

Kraj Praha


Pomůcky pro hledání v lavině [ Encyklopedické heslo ]

Nezbytné vybavení

Lavinový vyhledávač
Je jednoduchý vysílač a přijímač na mezinárodní frekvenci 457 MHz. Všichni členové družstva ho mají zapnutý na vysílání a v případě zásahu laviny si nepostihnutí členové přepnou na příjem a podle síly signálu, která se zobrazuje zvukově, světelně či digitálně hledají zasypané. Práci s tímto přístrojem je nutné si předem dobře procvičit! Dá se to i bez sněhu. Na túru si pak nezapomeňte vzít záložní baterky! Obeceně se mu říká pípák nebo pieps.

Lavinová šňůra
Tenké pletené nylonové lanko(2-3 mm silné a 20-25 m dlouhé) křiklavě červené barvy, které se uváže k tělu či k výstroji. Po zasypání se pak obyčejně nějaká část šňůry vynoří z nánosu sněhu a podle ní je možné snáze nalézt postiženého. Je to sice poměrně levná, ale méně spolehlivá metoda vyhledávání v lavině. Lanko se může přeseknout, utrhnout nebo se vůbec nemusí na povrch laviny dostat. Přestože je použití samotné lavinové šňůry dnes již poněkud zastaralé a překonané, lze ji stále doporučit jako doplněk při použití vyhledávací techniky. Také v případě poruchy přístroje je lepší mít aspoň šňůru než zůstat zcela bez vybavení.

Lavinová sonda
Lehká skládací tyčka, která se dá nosit v batohu či je připevněna na něm. Používá se při dohledávání zasypaného. Nejméně je třeba mít dvě sondy na družstvo, jen tak lze lavinu systematicky prohledávat. Existují i turistické teleskopické hůlky, které s tímto způsobem dají používat.

Sněhová lopatka
Je zpravidla skládací, vyrobená z lehkých kovů a nebo z pevných plastů. Při zásahu lavinou, nebo pro provedení lavinové sondy je zcela jistě nezbytná. Holýma rukama z upěchovaného sněhu nikomu nepomůžeme.

Lékárnička
Samozřejmě nemůže chybět ani na zimní túře. Dbejme na to, aby byla vždy dobře zásobená. Vyplatí se nosit i rozdělená, alespoň tak zůstane při zasypání jejího nositele část použitelná.

Libor Bolda, Ondra Bílek, Míra Čermák www.Tatry.cz

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.KlubTuristu.cz

Typ záznamu: Encyklopedické heslo
AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 15.03.2004 v 11:17 hodin


Copyright 1998-2024 © Luděk Šorm